Négy évvel az első, 1960-as Európai Nemzetek Kupája után (ma már Európa-bajnokság), Spanyolország adott otthont az újabb kontinenstorna négyes döntőjének, ahová a házigazda is bejutott. Eredetileg 30 nemzet jelezte részvételi szándékát, de a sorolás után Görögország visszalépett, mivel Albániával sorsolták össze őket. Oda-vissza vágókat rendeztek egészen az elődöntőkig, ahová a címvédő Szovjetunió, a házigazda Spanyolország, Dánia és a magyar válogatott jutott be.

Az elődöntőben a szovjet csapat simán nyert 3-0-ra a dánok ellen, a magyarok pedig a 84. percben Bene Ferenc góljával mentették hosszabbításra a mérkőzést, melyet végül a ráadásban Spanyolország nyert meg. Az 1960-as Eb-n ez a két együttes a negyeddöntőben találkozott volna egymással, de Franco tábornok megtiltotta, hogy pályára lépjenek a szovjetek ellen, viszont hazai környezetben ezt már nem akarták megtenni.

Spanyolország 2-1-re győzött a fináléban 79 000 néző előtt a Santiago Bernabéu stadionban és először diadalmaskodott Európa-bajnokságon. Érdekesség, hogy ezen a tornán Bene Ferenc és Novák Dezső társgólkirály lett Jesús Maria Peredával együtt, mindhárman 2 gólt szereztek a kontinensviadal során.

A mérkőzés összefoglalója (a linkre kattintva indul):

A spanyolok pedig azóta már a németekkel holtversenyben  3-3 Eb-aranynál járnak, a 2024-es tornán talán a házigazda németeknek van nagyobb esélyük, hogy az örökrangsor élére áljanak.

(Borítókép: UEFA)